Miedź w organizmie & miedziana biżuteria – o co chodzi?

Od jakiegoś czasu w różnych miejscach w internecie pojawia się coraz więcej informacji o miedzianej biżuterii mimo tego, że praktykowanie tego sposobu znane jest od setek lat. Na początku nieszczególnie się tym interesowałam, bo skupiona byłam na innych rzeczach, ale w pewnym momencie, gdy zwolniło mi się trochę czasu w moim planie, zaczęłam czytać i o tej biżuterii. Parę rzeczy mnie zaskoczyło, przez co zagłębiłam się w to trochę bardziej i przez to z kolei chciałam się z wami podzielić paroma informacjami, które zebrałam. Będę też miała dla was niespodziankę, więc koniecznie zostańcie do końca!

Miedź jest istotnym składnikiem w ciele człowieka, który znaleźć można we wszystkich naszych tkankach, szczególnie w wątrobie, mózgu, sercu i nerkach. Po połączeniu z żelazem pozwala organizmowi na tworzenie czerwonych krwinek, wspomaga w utrzymaniu zdrowia kości, układu nerwowego i odpornościowego, a także wspomaga wchłanianie wspomnianego już żelaza i tworzenie kolagenu. Zbyt duża lub zbyt mała ilość miedzi związana jest m.in. z nieprawidłowo działającym układem nerwowym, co prowadzić może do np. Alzheimera. Niski poziom tego składnika powiązany jest z np. wysokim ciśnieniem krwi. Niedobór miedzi jest dość rzadki, natomiast niewiele osób zwraca na to w ogóle uwagę, a już na pewno nie tak, jak na niedobory żelaza czy B12, o czym trąbi cały internet, a o czym ja opowiem innym razem. Co więcej, niedobór może być spowodowany takimi czynami jak chociażby sztuczna suplementacja witaminą C lub cynkiem! Należy pamiętać, że nie ma tak, żeby w naszym organizmie jeden składnik wpływał tylko na jedną rzecz… nie, wszystko jest połączone. Badania pokazują też, że brak miedzi powodować może rozchwianie balansu w ciele, co z kolei prowadzić może do podwyższonego poziomu cholesterolu, a to z kolei związane jest ze zwiększonym stanem zapalnym w organizmie. To z kolei prowadzić może do uszkodzenia serca i tętnic.

Niedobór miedzi, jak już wspomniałam, jest dość rzadki, ale często spotykany jest natomiast u dzieci karmionych mlekiem krowim, bo nabiał nie dość, że miedzi nie zawiera prawie w ogóle to w dodatku blokuje wchłanianie tego składnika i przy okazji powoduje mnóstwo innych problemów, o których posłuchać możecie w moim filmie na temat nabiału. Chcę tu też zauważyć, że “niski” poziom nie jest tym samym, czym jest niedobór. Normy podane jako ogólne są wątpliwe, bo oparte są na ogólnej, chorej dość populacji i zmieniają się co chwilę bez większego powodu. Niedobór można podejrzewać, gdy pojawiają się symptomy i tak jest też z innymi składnikami.

A jakie symptomy związane są z niedoborem miedzi?
* Anemia
* Łamliwość kości
* Problemy z tarczycą
* Problemy z pamięcią
* Niska temperatura ciała
* Ospałość, większe zmęczenie
* Niewyjaśnione bóle mięśni
* więcej…

Gdzie znajduje się miedź? Na szczęście jest to składnik, który bez problemu znaleźć można w roślinach, łącznie z owocami. Najwyższe ilości miedzi w porównaniu do innych znajdują się w takich owocach jak np. awokado, durian, kiwi, jeżyny, granat, banany, mango, ananas, persymony i morele.

I tutaj w grę wchodzi właśnie miedziana biżuteria! Może ona bowiem wspomóc wchłanianie owego składnika. Jeśli produkowana jest w dobry sposób z prawdziwej miedzi to oprócz niej zawierać będzie też żelazo i cynk. Gdy mieszają się one z potem na ciele człowieka to absorbowane są do środka w odpowiednich proporcjach. W związku z tym może to być dobry sposób na wspomożenie organizmu w przypadku problemów z anemią. Mnóstwo osób przyznaje, że noszenie miedzianych bransoletek pomaga im w pozbyciu się lub zmniejszeniu bóli stawów, co związane jest z przeciwzapalnym działenim tego składnika.

Wiecie, co jest ciekawe? Gdy założycie taką bransoletkę, kolczyki lub pierścionek i skóra zabarwi wam się na zielono lub czarno to oznacza, że faktycznie tej miedzi potrzebujecie!

Mój post nie ma na celu straszenia nikogo, absolutnie nie. Niedobór miedzi nie jest czymś, czym powinniśmy się jakoś bardzo martwić. Uważam natomiast, że jeśli już ktoś chce się wspomóc to zdecydowanie lepiej jest robić to naturalnie, zamiast faszerować się sztucznymi suplementami.

Niedawno całkowicie przypadkiem znalazłam firmę mieszczącą się w Polsce, która produkuje miedzianą biżuterię i nazywa się Miedź albo nie mieć. Tworzą piękną biżuterię, która pasuje dla każdego, kto jest zainteresowany, a teraz, skoro zbliża się Gwiazdka, może jest to odpowiedni czas, by się jej przyjrzeć? Zajrzyjcie na ich Facebook, a jeśli zdecydujecie się kupić jakiś produkt to użyjcie kodu againamerica, by otrzymać 10% zniżki!

Jeśli kupicie, spodoba się wam i zdecydujecie się zrobić zdjęcie i podzielić się nim na Instagramie to pamiętajcie o oznaczeniu mnie (@againamerica_com) oraz Miedź albo nie mieć (@miedz.albo.nie.miec)! Ja sama noszę dwie i bardzo mi się podobają, a tutaj zobaczyć możecie film, w którym o nich opowiadałam.

Miłego dnia i do usłyszenia następnym razem!
Aga

Zdjęcia w poście pochodzą z Facebooka Miedź albo nie mieć i są ich własnością.